1x1

1

Izaslanstva su posjetila Ravlića pećinu, povijesno arheološko nalazište u sklopu Avanturističkog parka Peć Mlini, kao i obnovljenu Crkvu sv. Mihovila Arkanđela u Drinovcima.

Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović sa suradnicima upriličio je u srijedu 21. veljače 2024. godine u Drinovcima pored Gruda radni sastanak sa županom Splitsko-dalmatinske županije Blaženkom Bobanom i njegovim suradnicima; zamjenikom župana Antom Šošićem, pročelnikom Upravnog odjela za prosvjetu Tomislavom Đonlićem, voditeljem Ureda Hrvatske matice iseljenika u Splitu Antom Ćaletom te Ivanom Baćkom i Marinom Matković iz Kabineta župana.

2

Domaćin radnom sastanku dviju susjednih županija, koje su prirodno upućene jedna na drugu, bio je načelnik Općine Grude Ljubo Grizelj. Izaslanstva su posjetila Ravlića pećinu, povijesno arheološko nalazište u sklopu Avanturističkog parka Peć Mlini, kao i obnovljenu Crkvu sv. Mihovila Arkanđela u Drinovcima, gdje ih je dočekao fra Josip Mioč.

3

Pored predsjednika Čovića, u izaslanstvu Vlade Županije Zapadnohercegovačke bile su još i ministrice u Vladi ŽZH - dopredsjednica Vlade i ministrica financija Blagica Leko, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Daniela Perić, zatim ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Tomislav Pejić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Zvonimir Širić te savjetnici predsjednika Vlade Stipan Zovko i Jadranko Lasić.

Nakon prezentacije projekta "Povratak korijenima", koji se provodi u Splitsko-dalmatinskoj županiji, župan Blaženko Boban je kazao: Naše županije su i do sada surađivale na različitim projektima poput prometne povezanosti te Centra izvrsnosti u koji je uključeno nekoliko njihovih škola. Tema radnog sastanka uz druge aktivnosti međužupanijske suradnje su na prvom mjestu bile demografske mjere u smislu aktivnosti, projekata i programa koje provode oni u Županiji Zapadnohercegovačkoj, ali i mi u Splitsko-dalmatinskoj županiji - kazao je župan te dodao: Moram naglasiti da je Županija Zapadnohercegovačka jedina županija na prostoru Bosne i Hercegovine koja ima pozitivni prirodni prirast, upravo zato što provode niz mjera koje su doprinijele takvim rezultatima. Mi smo prezentirali aktivnosti koje provodimo s naglaskom na projekt "Povratak korijenima" te smo dogovorili intenzivniju prekograničnu suradnju u novom operativnom programu, kao i skoro potpisivanje Sporazuma o suradnji naših dviju županija.

Zadovoljstvo radnim sastankom izrazio je i predsjednik Predrag Čović: Današnji sastanak sa županom Bobanom i njegovim suradnicima smatram izuzetno uspješnim. Imamo velik prostor za suradnju, naročito kada su u pitanju iskustva povlačenja sredstava iz EU fondova gdje Hrvatska ima veliko iskustvo, ali i o temi demografije, centrima izvrsnosti i infrastrukturnim projektima u području cestogradnje koji su već započeti.

Vlada Županije Zapadnohercegovačke posljednjih godina provodi nekoliko demografskih mjera s ciljem demografske revitalizacije naše Županije, u što izdvajamo značajna sredstva (gotovo 9% cjelokupnog Proračuna). Ovaj radni posjet izaslanstva Splitsko-dalmatinske županije rezultirao je razmjenom iskustava kada su u pitanju demografske mjere i njihovi učinci, kao i jačanjem suradnje dviju susjednih županija.